Jak wybrać idealne buty zimowe? – 5 prostych wskazówek
Idzie zima, a w tym czasie najważniejsze jest kupowanie dobrych butów zimowych. Doświadczony sprzedawca przekona Cię do zakupu obuwia dowolnego typu: „To ekoskóra, twoja noga w niej oddycha”, „szpilki poliuretanowe, wejdziesz w nich – nawet na Mount Everest”, „standard europejski, nie boją się mrozów”. Jak wybrać naprawdę wysokiej jakości buty z cholewami i nie przepłacać? Warto dowiedzieć się co na ten temat uważają eksperci.
1. Skóra czy zamiennik?
Naturalną skórę od sztucznego zamiennika odróżnimy według pewnych charakterystycznych cech.
Po pierwsze, po przekroju oraz stronie odwrotnej cholewki. Naturalna skóra ma szorstką, jednolitą stronę odwrotną. Jednak metoda ta nie do końca niezawodna. Producent może oszukiwać: zawinąć krawędzie, a w takim przypadku trudno jest znaleźć cięcie? Producent może też zostawić jeden pasek naturalnej skóry dla porównania, a resztę wykonać ze sztucznej skóry, w miejscu którym klient nie będzie miał możliwości sprawdzenia.
Następnie przyglądamy się fakturze skóry. Naturalna skóra ma pory od włosów. Sztuczna skóra ma solidną powierzchnię lub jednolity wzór.
Zapach
Jeśli obuwie ma ostry, chemiczny zapach, to nie tylko wiadomo iż jest to sztuczna skóra, ale także obuwie zostało wykonane z materiałów niebezpiecznych dla naszego zdrowia i lepiej takich butów nie kupować. Skóra naturalna nie posiada wyraźnego zapachu lub jeśli buty były zapakowane w pudełku, będą lekko pachnieć z powodu użytego barwnika, jednakże zapach ten powinien szybko zniknąć.
Brawurowa kontrola składu chemicznego
W sklepie raczej jest to niewykonalne, ale spróbuj w domu: przystaw zapaloną zapałkę lub zapalniczkę do buta na kilka sekund. Ze skórą naturalną nic się nie stanie, a sztuczna zacznie się topić. Następnie możesz złożyć reklamację do sprzedawcy.
Co to jest ekoskóra?
Sztuczny materiał, zazwyczaj lepszej jakości niż zwykła sztuczna skóra. Ekoskóra jest porowata, a jej właściwości są zbliżone do naturalnej skóry i noga w niej „oddycha”. Ale jeśli sprzedawca chwali swój produkt jako niedrogi to z pewnością jest nieszczery, bo ekoskóra kosztuje prawie tyle samo, co naturalna.
2. Który typ obuwia jest cieplejszy?
Ciepłe i wygodne buty zimowe zapewniają izolację stóp od zewnętrznych warunków. Idealnym materiałem do tego jest kożuch: im dłuższy włos, tym cieplejsze są stopy. Opcja ekonomiczna: góra to polar, ale spód musi być futrzany. Łatwo odróżnić sztuczne futro od owczej skóry – rozsuń włosie, a u podstawy zobaczysz dzianinę. Naturalna skóra owcza ma skórę, a włosy wychodzą z porów.
WAŻNE!
Obecnie w Polsce nie ma syberyjskich mrozów, jednakże technologia obróbki skóry jest taka sama na całym świecie. Tak więc w czystej postaci włoski but nie może być cieplejszy niż polski. To co ważne dla utrzymania ciepła to wykończenie wewnętrznej warstwy buta. Jeśli buty wyłożone są grubym naturalnym futrem oraz posiadają grubą podeszwę to nie straszne będą nawet -30 stopniowe syberyjskie mrozy, a zmarzluchy nawet i przy -10 stopniach będą czuć duży komfort. Jest to ważne w przypadku gdy czekamy 30 minut na przystanku i nawet – 5 stopni Celsjusza może dać się we znaki przy słabo wykończonym obuwiu.
3. Ciasny czy luźny?
Dobrym sposobem na uniknięcie wielu frustracji przy noszeniu nowych butów jest taki ich wybór, aby były one odrobinę za luźne niż zbytnio dopasowane. Buty zimowe na pewno w trakcie noszenia się nie rozciągną. Jednym z mniej korzystnych zjawisk jest wycieranie się futra w trakcie noszenia obuwia. W tym przypadku, gdy but straci swoje właściwości izolacyjne możliwe iż konieczne będzie włożenie dodatkowej wkładki wełnianej lub filcowej. Dlatego też warto jest dobierać obuwie odrobinę za luźne, niż dopasowane. Z doświadczenia wiadomo, że zbyt dopasowane obuwie może bardzo często powodować podrażnienia i otarcia stóp, co znacznie zmniejsza komfort z jego noszenia.
4. Dlaczego podeszwy są tak ważne?
Śnieg, lód – tego typu warunku wymagają zakupu butów z podeszwami antypoślizgowymi, które nie pozwolą naszym nogom ślizgać się po śniegu i lodzie. Zwróć też uwagę na grubość podeszwy – im grubsza, tym jest cieplejsza. Na zimową aurę optymalna grubość podeszwy zaczyna się od 1 cm.
5. Jak nie dopuścić do rozklejenia się butów?
Najbardziej niezawodne połączenie podeszwy z cholewką jest zgrzewanie. W ten sposób obie części obuwia są do siebie przyklejone oraz dodatkowo posiadają wzmocnienie w postaci zszywania. Podczas zakupu obuwia zwróć uwagę: jeśli szew jest widoczny tylko z jednej strony, jest to imitacja, dekoracja i nie wpływa to na solidność wykonania takiego buta. Prawdziwy szew składa się z dwóch pasm szycia. Jeden jest na zewnątrz, zaś drugi powinien być widoczny wewnątrz buta, pod wkładką.
Podsumowanie
Jeśli masz problemy zdrowotne (płaskostopie, wystające kości), lepiej skontaktować się ze specjalistycznym sklepem lub zamówić obuwie z warsztatu ortopedycznego. Dla tych, którzy wolą zwykły sklep obuwniczy – zrezygnuj z modeli z wąskimi noskami. W przypadku wyżej wspomnianych problemów wysokość obcasa nie powinna przekraczać 5 centymetrów, to jest maksymalna (mierzona od podstawy pięty do podłoża).
Pamiętaj też, iż logo znanego producenta na butach nie jest jeszcze powodem do wiary ich autentyczność. Czasami sprzedawcy detaliczni, zwłaszcza tzw. Firmy krzak wolą oszczędzić na kliencie i zazwyczaj trudno jest udowodnić, że wina leżała po ich stronie. W tym przypadku, dochodzenie roszczeń jest szczególnie trudne u niewielkich internetowych sprzedawców, którzy mogą w najgorszym przypadku okazać się zwykłymi oszustami. Jeśli chcesz kupić prawdziwe skórzane buty takich marek jak : Ryłko, Wojas, Lasocki, Gino Rossi to musisz odwiedzić sklepy firmowe tych marek.
Jeśli kupiłeś buty wykonane z prawdziwej skóry, a następnie okazało się, że zostałeś oszukany możesz zwrócić je z powrotem do sklepu. W przypadku posiadania paragonu zakupu masz prawo do zwrócenia towaru.
Najnowsze komentarze