Etyczna produkcja ubrań: Jak poznać marki, które dbają o prawa pracowników

W dzisiejszych czasach wiele osób zaczyna przejmować się kwestią etyki produkcji ubrań. Wielkie koncerny, które produkują najwięcej tanich ubrań, często zlecają produkcje w uboższych krajach, gdzie obowiązują niskie stanadry pracy, co może prowadzić do wykorzystywania i łamania podstawowych praw pracowniczych.

Jak poznać marki, które dbają o prawa pracowników? Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą Ci wybrać takie marki.

1. Szukaj certyfikatów i znaków jakości
Certyfikaty, takie jak Fair Wear Foundation, World Fair Trade Organization lub Global Organic Textile Standard, są wydawane markom, które spełnią określone standardy produkcji. Znak jakości to takie oznaczenia jak np. sieć sklepów H&M, która wprowadziła program conscious i oznacza produkty, w których surowce pochodzą z zrównoważonych źródeł.

2. Uważaj na „płacie minimalne”
Jeśli marka oferuje produkty po bardzo niskich cenach, zastanów się, czy to możliwe przy wynagrodzeniach pracowników na poziomie minimalnym. Warto szukać informacji o standardzie płacy w kraju, w którym produkowane są ubrania danej marki.

3. Zwróć uwagę na filary produkcji
Przyjrzyj się, jakie wartości są promowane przez markę, czy uważa ona na zagadnienia takie jak etyczne traktowanie pracowników, ekologiczny proces produkcji, czy wykorzystanie surowców pochodzących z przejrzystych źródeł.

4. Warto postawić na rzeczy z jakościowych materiałów
Wybieraj ubrania wykonane z naturalnych materiałów, pozbawione pogarszaczy, a jeszcze lepiej gdy znasz dokładne miejsce produkowaniu danego produktu.

5. Sprawdź, kto stoi za produkcją marki
Warto dowiedzieć się, kto zarządza marką, jakie ma podejście do kwestii etycznych produkowania, czy jest wiarygodny w swoich działaniach.

Będąc świadomym klientem, potrafisz wybrać odzież z etycznej produkcji. Szukaj znaków jakości, interesuj się kwestiami etycznymi, patrz nie tylko na cenę, ale na jakość produktu i przede wszystkim, bądź ciekawy w swoim podejściu do odzieży.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *