Moda retro: Powrót do lat 70., 80. i 90.

Często mówi się, że moda jest cykliczna – co było modne kiedyś, z pewnością wróci na salony w przyszłości. I tym razem nie jest inaczej, gdyż modne stały się stylizacje nawiązujące do lat 70., 80. i 90. XX wieku. W tym artykule przyjrzymy się dokładniej, dlaczego moda retro powróciła na swoje salony i jakie elementy stylizacji sprzed lat cieszą się największą popularnością.

Powody powrotu mody retro
Jednym z powodów, dla których moda z lat 70., 80. i 90. powróciła do łask, jest tęsknota za przeszłością. W dobie ciągłych zmian, wielkiego tempa życia oraz dominacji technologii, wiele osób pragnie chwil spędzać wśród klimatycznych elementów, które kojarzą nam z przeszłością. Kolorowe dżinsy, biżuteria z koralików, a także koszule w grochy czy buty na koturnach to tylko niektóre z elementów, które zapewniają wakacyjny, beztroski styl z lat minionych.

Popularne elementy stylizacji retro
W modzie retro najważniejsze są detale. Trzeba pamiętać, że to właśnie one stanowią o klimacie danej stylizacji. Wśród najbardziej popularnych elementów występujących w modzie retro można wymienić:

1. Kolorowe dżinsy – w latach 80. były one hitem, a teraz powracają na salony wraz z całym zestawem garderoby w stylu retro. Najczęściej można spotkać dżinsy z wystającymi szwami, przetarciami oraz w jasnych odcieniach.
2. Spódniczki w kratę – to typowy element kompletów i stylizacji z lat 90. XX wieku. Kratka kojarzy nam się najczęściej z grunge’owym stylem, lecz właśnie dlatego może stanowić świetną alternatywę dla osób, które poszukują bardziej zdobionej wersji tego wzoru.
3. Bluzki w grochy – w latach 70. było modne wszystko, co kolorowe i wzorzyste. Bluzka w białe kropki na niebieskim tle to jeden z najważniejszych elementów stylizacji retro. W połączeniu z klasycznymi dżinsami oraz szpilkami na koturnie tworzy idealny look.
4. Biżuteria z koralików – w latach 80. taki typ biżuterii był nieodłącznym elementem zarówno młodszych, jak i starszych kobiet. Dzięki niemu możemy przypomnieć sobie lata dzieciństwa, gdy ozdabialiśmy się kolorowymi koralikami i układaliśmy bransoletki.
5. Grube swetry – w latach 90. trendem stały się grube swetry, najczęściej w kolorze jasnobrązowym lub szarym. Idealnie sprawdzają się one w stylizacjach zimowych, tworząc dodatkowy layer oraz zapewniając komfort termiczny.
6. Buty na koturnach – idealny element stylizacji retro lat 70. i 90. XX wieku. Obecnie modne stały się szczególnie buty z grubą, korkową podeszwą oraz mocno wyprofilowanej cholewki.

Podsumowanie
Moda retro to nie tylko styl, ale też powrót do przeszłości, a także wyrażenie własnej indywidualności. Podążając za nią, warto pamiętać, że najważniejsze są detale, które wprowadzą odpowiedni klimat do naszej stylizacji. Kolorowe dżinsy, biżuteria z koralików, grube swetry, a także buty na koturnach to tylko niektóre z elementów, które można wykorzystać w ramach stylizacji nawiązujących do lat minionych. Dlatego nie warto bać się eksperymentować, łącząc ze sobą różne elementy z różnych okresów, tworząc modne i przede wszystkim osobiste połączenia.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *