ślub zimą

 

Sezon na organizowanie ślubów trwa od początku wiosny do wczesnej jesieni, jest to więc okres dosyć krótki. Młodzi nie chcą decydować się na ślub zimą, wyobrażając sobie fatalną pogodę, ponurą atmosferę, a także wyższe ceny wynajęcia sali.

Czy faktycznie mają rację?

Oto minusy i plusy zorganizowania wesela zimą.

Minusy organizacji ślubów zimą:

 • konieczność zapewnienia sobie dodatkowego okrycia wierzchniego i ciepłego obuwia, gdyż zimowe temperatury, nie należą do najprzyjemniejszych. Zakup ten najczęściej wiąże się z jednorazowym założeniem nowej części garderoby,
 • sesje plenerowe raczej odpadają, ponieważ niezwykle trudno przewidzieć pogodę, jaka będzie w danym dniu panowała. Najlepiej więc wybrać miejsce zadaszone i wnętrza,

Plusy organizacji ślubów zimą:

 • jeden z przesądów mówi, iż organizacja ślubów w bożonarodzeniowym okresie, przynosi Młodym szczęście,
 • większy wybór dat do zarezerwowania, bez konieczności czekania roku, czy nawet dwóch lat - najczęściej czas oczekiwania trwa dwa, trzy miesiące,
 • duży wybór przy wyborze fotografów, zespołów, kamerzystów, a przy tym także niższe ceny usług,
 • ślub i wesele można zorganizować przy niższych kosztach ich obsługi w tym okresie (od dwudziestu do nawet czterdziestu procent),
 • świąteczne ozdoby wspaniale wpasują się w klimat świąt, tworząc niepowtarzalny wystrój,
 • zamiast w oklepanym stylu, czyli samochodem, Młoda Para może wynająć zaprzęg, którym przyjedzie na miejsce, dla gości natomiast, zamiast autokaru, można zorganizować kulig, który także dowiezie ich na wesele,
 • brak wysokich temperatur sprawi, iż jedzenie na stole nie będzie szybko się psuło, a menu można wzbogacić o grzane wino, którego nie uświadczymy podczas wesela zorganizowanego latem, czy wiosną,
 • plus dla Pań: podczas zimowego wesela problemem nie będzie rozmazujący się od upału makijaż,
 • przepiękne sesje plenerowe, najlepiej w górach, gdzie śnieg jest gwarancją.

 

Zimowe wesele jest niezwykłym przedsięwzięciem, o czym coraz częściej przekonują się wedding plannerzy, gdyż z roku na rok odnotować można większe zainteresowanie tym okresem. Jeżeli pokonamy strach przed niską temperaturą, możemy zorganizować wesele, o jakim wcześniej nawet nam się nie śniło.

wedding planner

 

Trudno sobie wyobrazić, aby ktokolwiek nie stresował się w dniu swojego ślubu. Jednakże, aby dobrze zapamiętać ten ważny dzień i odczuwać pełne szczęście warto zrobić wszystko, aby maksymalnie zredukować poziom stresu. Należy jednak pomyśleć o tym jeszcze na długo przed dniem ślubu.

Zlecenie organizacji ślubów

Rzecz jasna, stres w dniu ślubu powoduje fakt, iż jest to wydarzenie, zmieniające dotychczasowe życie. Niemniej jednak, poczucie zdenerwowania dodatkowo potęguje również strach, że organizacja ślubu zostanie w jakiś sposób zakłócona. Wydaje się, że w redukcji stresu tym spowodowanego może pomóc wedding planner. Zlecenie organizacji ślubu profesjonalnej agencji zdejmuje z państwa młodych obowiązek pamiętania o szczegółach organizacyjnych.

Wedding planner zwykle zajmuje się całą organizacją jeśli chodzi o ślub i wesele. To na barkach agencji spoczywa obowiązek odpowiedniego zorganizowania wystroju kościoła, jeśli mowa o ślubie kościelnym. Wedding planner bierze również odpowiedzialność za przystrojenie sali weselnej, a także za organizację muzyki oraz jedzenia.

Należy jednak pamiętać, że zawsze można się z wedding plannerem dogadać, jeśli chodzi o zakres obowiązków. Niektórzy nowożeńcy po prostu nie chcą wszystkiego zlecać, gdyż sami znajdują przyjemność w załatwianiu spraw organizacyjnych. Można więc część obowiązków zlecić agencji, a resztą zająć się samodzielnie.

Wybór starosty weselnego

Organizacja ślubów to nie wszystko, co powoduje stres u nowożeńców. Również problemy pojawiające się w trakcie wesela potrafią ich zdenerwować. Wydaje się, że dobrym pomysłem jest również wyznaczenie tak zwanego starosty weselnego. Jest to osoba, do której zwracają się goście z wszelkimi problemami. Jeśli coś pójdzie nie tak, zabraknie jedzenia lub alkoholu, bądź awarii ulegnie sprzęt muzyczny, to starosta weselny zajmie się problemem. Dzięki temu, nie zawraca się głowy nowożeńcom, którzy na weselu powinni mieć za zadanie jedynie doskonale się bawić w swoim towarzystwie.

Jeśli chodzi o wybór starosty, oczywiście powinien być to ktoś zaufany. Zgodnie z tradycją, jest to zwykle świadek pana młodego lub też rodzeństwo któregoś z nowożeńców.

przedslubne przesady weeding planner

Przesądów na temat ślubów, wesel jest niezwykle dużo.

Jedni podchodzą do nich śmiertelnie poważnie, inny traktują je raczej z przymrużeniem oka. Przyjrzyjmy się najpopularniejszym przedślubnym przesądom.

Data

Ślub i wesele powinny odbyć się w miesiącach, których nazwa zawiera literę "R", dodatkowo najszczęśliwszym dniem na który powinna przypadać organizacja ślubów jest sobota.

Zwyczaje przed ślubem

Według przedślubnych przesądów kilka dni przed ślubem Panna Młoda musi położyć swoje buty na parapecie. Ma to zapewnić wlecenie do nich szczęścia. To także sposób na udaną pogodę w tym wielki dniu.

Dzień ślubu

Wedding planner jest w stanie sporo przewidzieć, jednak nie jest w stanie zaplanować wszystkiego, np. przelotu gołębi lub srok, których wypatrzenie przez Młodą Parę przynieść im powinno szczęście. Natomiast unikać trzeba wron i kruków, które zwiastują życie nieszczęśliwe.

Istotna jest również dobra pogoda, ponieważ według przedślubnych przesądów gwarantuje ona pomyślność, natomiast, jeśli nadejdzie burza lub słońce przybierze czerwoną barwę, jest to zapowiedź problemów.

Co Panna Młoda powinna mieć ze sobą w dniu ślubu

Bez względu na to, czy w nie wierzy, czy też nie, każda Panna Młoda przestrzega następujących nakazów dotyczących rzeczy, które powinna bezwzględnie przy sobie mieć w tym szczególnym dniu:

 • coś w kolorze białym, który symbolizuje czystość uczuć
 • coś w kolorze niebieskim: często jest to podwiązka. Kolor zapewnić ma zdrowe potomstwo, a także wierność małżonka
 • coś używanego: najczęściej jest to biżuteria otrzymana od matki lub babci. Zapewnić ma lojalność najbliższych osób
 • coś pożyczonego: musi to być rzecz pożyczona od osoby, która jest w szczęśliwym małżeństwie. Ma to zapewnić dobre kontakty z nową rodziną, a także jej sympatię
 • coś nowego: o to nietrudno, gdyż każda Panna Młoda kupuje coś specjalnie na tę okazję. Ma to zapewnić dostatek i bogactwo
 • w szwie sukni ślubnej musi znaleźć się zaszyty okruch chleba i kryształek cukru, w bucie natomiast schować należy monetę. Dzięki temu rodzina będzie żyła w dostatku
 • pod żadnym pozorem Panna Młoda nie powinna ubierać niczego w kolorze różowym, przynosi on bowiem nieszczęście
 • PAN MŁODY powinien mieć przy sobie pieniądze, co zapewni parze dostatnie życie.

Miesiąc miodowy weeding planner

 

Organizacja ślubów to czas niezwykle stresujący, dlatego podróż poślubna, zwana także miesiącem miodowym, mimo iż rzadko ma coś wspólnego z trzydziestodniowym okresem urlopu, jest prawdziwie wyczekiwanym momentem wypoczynku. Z całą pewnością warto rozważyć miejsce docelowe, w które udamy się, kiedy już opadną weselne emocje.

Miesiąc miodowy - gdzie zaplanować podróż?

Poniżej znajduje się zestaw miejsc, do których najchętniej wyjeżdżamy na miesiąc miodowy.

 • Kraje egzotyczne
  Zdecydowanie najczęściej wybieramy kraje basenu Morza Śródziemnego, Egipt, Tunezję (choć ostatnio trochę rzadziej z powodu zamachów terrorystycznych), a także wyspy potocznie zwane rajskimi.
 • Polskie morze, jeziora, góry

Podczas miesiąca miodowego chcemy głównie wypocząć. Dlaczego więc nie wybrać pięknych miejsc, jakie oferuje nam Polska? Organizacja takiego wyjazdu nie wymaga sporego zachodu, a zorganizować go możemy nawet samodzielnie.

 • Nie zawsze możemy zaraz po zawarciu związku małżeńskiego udać się w podróż poślubną, starajmy się wyjechać w tym czasie chociaż na weekend, właśnie po to, by odpocząć i po prostu pobyć razem, ponieważ w ciągu kilku ostatnich dni zapewne nie mieliśmy ku temu zbyt wielu okazji. Tym bardziej, że nie mamy jeszcze wspólnych zobowiązań i wolny czas możemy w pełni wykorzystać na leżenie do góry brzuchem we wspólnym towarzystwie, odreagować nerwy i stres, które przecież towarzyszyły nam od kilku miesięcy.

Jeśli organizacja ślubów jeszcze jest przed Wami, zastanówcie się, czy nie zdjąć sobie z barków ciężaru w postaci stresu towarzyszącego gorączkowym przygotowaniom tej okazji i nie wynająć profesjonalnego wedding plannera. Oczywiście, jest to spory wydatek, jednak z całą pewnością opłacalny. Pozwala on na cieszenie się w pełni Waszym wspólnym świętem, bez konieczności życia w ciągłym stresie. Ślub i wesele to bowiem nie tylko obowiązek, który należy "odbębnić", ale przede wszystkim moment, który powinien być dla Was radosny i niezapomniany. Jeśli więc posiadacie odpowiedni budżet, zaufajcie fachowcom.

 

Koniecznie sprawdź wszystkie oferowane przez nas uslugi:

wedding 997634 1280

 

Świadek na weselu to instytucja o dość niewielkich uprawnieniach.

 

Jednak należy pamiętać, że osoby te nie są jedynie "dodatkiem". Wręcz przeciwnie - ich podpis jest niezbędny do zawarcia ślubu. Jak dobrać odpowiedniego świadka i o czym musi on pamiętać? Wszak ślub i wesele bez świadków odbyć się nie mogą!

Kto ma nim być?

Oczywiście w pierwszej kolejności świadkami ślubu powinny być przyjaciółki i przyjaciele przyszłych państwa młodych. Rodzina jest tu na drugim miejscu, ponieważ tak ogólnie się przyjęło, że bierze się ich "z zewnątrz". Dlaczego mają to być nasi przyjaciele? Ponieważ musimy być za nich pewni. Najgorsze co nas może spotkać, to intensywne poszukiwania świadków na dwa dni przed ślubem...

O czym każdy świadek winien pamiętać?

Świadek nie musi być osobą szczególnie wierzącą (nawet, jeśli mamy do czynienia ze ślubem kościelnym). Musi to być człowiek dojrzały emocjonalnie no i przede wszystkim musi on skończyć 18 lat.

Rola świadka nie kończy się wyłącznie na podpisie dokumentów. Wręcz przeciwnie - często są oni nazywanie zamiennie starostami weselnymi. Oznacza to, że ich rolą będzie załatwianie różnych spraw technicznych podczas wesela (np rozkładanie alkoholu na stołach). Musi być to więc osoba komunikatywna. Jeśli tak nie jest, wedding planner może nam wskazać możliwość "zatrudnienia" innej osoby do tej roli.

Podsumowując, organizacja ślubów bez świadków nie może mieć miejsca. Co ważne - świadkowie mogą też pomagać przy załatwianiu wszystkich spraw jeszcze przed ślubem.

 

 

Copyright © 2016 True Event
Projekt i wykonanie: Strony internetowe REMEDIA